Inaugurarea caminului cultural de la Marasesti

camin

Ieri, în satul Marasesti, a­par­tinator orasului Baia de Arama, a avut loc i­nau­gurarea caminului cul­tu­ral, la eveniment participând ofi­cialitatile locale, locuitorii din zona, care au venit cu mic, cu mare, sa admire cladirea proas­pat renovata.
Cladirea a fost ridicata cu 38 de ani in urma si a fost folosit pentru organizarea diferitelor evenimente culturale si chiar nunti sau botezuri.
De-a lungul timpului cladirea s-a degradat,structura de rezistenta s-a slabit, acoperisul era spart si se infiltra apa de ploaie inauntu.
In urma reabilitarii s-au realizat urmatoarele:
-montarea instalatiei de incalzire centralizata
-inlocuirea geamurilor si usilor
-placarea pardoselii cu gresie
-montare de aparate pentru aer conditionat
-schimbarea acoperisului
-placarea peretilor exteriori cu polistiren si vopsire cu vopsea decorativa
-refacerea peretilor interiori si a tavanului

Intreaga investitie s-a facut cu fonduri europene si a depasit patru miliarde de lei vechi.