Campanie de ecologizare

sacii cu gunoi

Grupul Scolar Constantin Brancoveanu impreuna cu Primaria Orasului Baia de Arama au initiat in zilele de 4-5 aprilie 2012, actiuni de ecologizare ce au constat in strangera gunoaielor de pe raul Bulba (4 aprilie), lunca Baii, stadion si imprejurimile grupului scolar (5 aprilie).

Aproximativ 40 de elevi ai liceului, condusi de dirigintii claselor participante impreuna cu doamna director Mihaela Dunarintu,au  luat parte la strangerea gunoaielor din zonele sus mentionate.

Dotati cu manusi si saci menajeri,copiii au strans peste 60 de saci cu gunoiae constand in pet-uri,sticle,haine,hartii,pungi si multe ale deseuri.

Sacii cu gunoaie au fost preluati de catre personalul de salubrizare al primariei si transportati la groapa de gunoi .

Cu aceasta ocazie organizatorii acestei campanii de ecologizare, transmit tuturor localnicilor orasului , sa nu arunce gunoaiele pe camp sau in marginea raurilor , pentru a putea avea un oras curat si nepoluat.