Proiect-Amenajare si modernizare „Parcul Eroilor”

Monument Parcul Eroilor Baia de Arama

Primaria Baia de Arama urmeaza sa demareze proiectul   “Reabilitare si modernizare – Parcul Eroilor”.   Proiectul se afla in faza de licitatie,urmand ca dupa finalizarea licitatiei sa sa intre in lucru.

Caracteristicile principale ale constructiilor si zonelor ce urmeaza a fi amenajate

Proiectul consta in  amenajarea spatiului si amplasarea unor obiective de interes public.

Se vor construi:

• aleii pietonale cu posibilitatea accesului utilajelor usoare de intretinere
  • spatii verzi gazonate plantate si arbusti
  • spatiile verzi se vor infiinta dupa pricipiile amenajarii peisagere, folosind specii autohtone si specii aclimatizate

Se vor utiliza urmatoarele specii de arbori si arbusti:

Betula pendula alba-Mesteacan alb, Syringa vulgaris – Liliac.

Peluzele de gazon vor fi infiintate prin insamatare cu imbunatatirea solului.

• monument dedicat eroilor  din zona care si-au pierdut viata in cele doua razboaie mondiale

Monumentul va fi alcatuit dintr-o structura din beton  armat cu placaje nobile din piatra naturala , marmura si granit.

Inaltimea monumentului va fi de aproximativ 6 metri de la cota terenului amenajat .

Pe frontonul principal va fi sculptat un mesaj si o lista a eroilor, in partea superioara va fi sculptata cate o cruce pe fiecare dintre cele doua parti principale.

La baza se vor planta tuia, in doua jardinière inglobate in structura monumentului.

• fantana decorativa  cu apa de izvor  ce deserveste  publicul prezent in zona

Fantana , o structura de medie inaltime, (2.5 m) va fi alcatuita  pe aceleasi principia ca si monumentul, fiind alcatuita din beton armat placat cu marmura si granit.

• cismea achizitionata de pe piata libera, complet echipata

Fantana poate fi utilizata pentru umplerea recipientelor populatieei cu apa potabila, in zona fiind propusa o cismea de la care se poate bea direct apa  de la reteaua oraseneasca.

• imprejmuire  din confectii metalice sau fier forjat cu o inaltime de 60 cm, porti de acces  pentru public de inchidere cu zavor

Utilitati aferente lucrarilor

• alimentare cu apa: racord la reteaua oraseneasca din zona si aductiune apa de izvor
  • canalizare: racord la reteaua oraseneasca existent
  • alimentarea cu energie electrica: racord la reteaua oraseneasca
  • acces pietonal: din strazile adiacente pe laturile de nord si est.

Ordinea de executie a lucrarilor

Pentru realizarea lucrarilor sunt necesare urmatoarele etape:

• demolarea monumentului existent si a resturilor  de alei existente pe teren
  • curatarea terenului de resturile vegetale
  • trasarea si pichetarea elementelor principale ale amenajarii in vederea stabilirii cotei zero a obiectivelor
  • executia monumentului
  • executia retelelor : iluminat, alimentare cu apa, canalizare, alimentare cu energie electrica, hidranti
  • executia fantanii decorative
  • instalarea cismelei
  • nivelarea intermediara in vederea realizarii aleilor
  • executia aleilor si platformelor pietonale
  • realizarea umpluturilor cu pamant vegetal