dezbatere publica Partia de schi Baia de Arama

dezbatere publica Baia de Arama

Miercuri  17 octombrie 2012, Primaria orasului Baia de Arama a sustinut dezbaterea publica  privind proiectul  “Crearea unei infrastructuri de turism si dezvoltarea functionalitatilor turistice in orasul Baia de Arama, judetul Mehedinti”.

Au fost prezenti  reprezentanti de la Agentia pentru Protectia Mediului Mehedinti, Geoparcul Platoul Mehedinti , domnul secretar al primariei si domnul primar Dunarintu Ionel RafaelM care le-a prezentat  proiectul ce se doreste a fi realizat in zona Dealu Mare  din Baia de Arama.

Deoarece locurile de munca sunt putine in oras, prin acest proiect se vor crea noi locuri de munca , cat si posibilitatea de dezvoltare a zonei, prin infiintarea de pensiuni  turistice si comercializarea produselor  obtinute din gradina proprie a  fermierilor, prin cresterea numarului de turisti in zona, marindu-se astfel piata de desfacere si atragerea mai multor investitori.

Proiectul va fi finantat din fonduri structurale in proportie de 50 % prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară  5 – Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului , Domeniul major de intervenţie 5.2 – “Crearea, dezvoltarea, modernizarea infrastructurii de turism pentru valorificarea resurselor naturale şi creşterea calităţii serviciilor turistice”.

Proiectul  contine urmatoarele  obiective:

PARTIE ARTIFICIALA (2795,00 mp)

• 3 linii de coborare (incepatori, mediu avansati si avansati)
  •  zona de start
  •  banda transportoare

IMOBIL  PARTIE ARTIFICIALA

• Regim de inaltime Parter. Functionalitati minime:
  • Receptie
  • Zona de vestiare
  • Depozit echipamente
  • Spatiu tehnic
  • Grup sanitar
  • Depozit
  • Birou administratie
  • Cabinet medical pentru acordarea primului ajutor

PISCINA, care cuprinde:

• PISCINA pe 2 nivele cu cascada intre ele
  • IMOBIL PISCINA – Regim de inaltime PARTER. Functionalitati minime: receptive, vestiare, dusuri)

PARTIE ZAPADA (lungime de 625 m dotata cu instalatie teleschi, instalatie de nocturna, plase de protectie pentru schiori si echipamente aferente)

• PATINOAR (suprafata de 300mp (suprafata gheata) dotat cu instalatie de nocturna)

Partia de schi va putea fi folosita pe intreaga perioada a anului, deoarece va fi dotata  si cu covor artificial de zapada rosu, care poate fi folosit in toate celelalte anotimpuri , nu doar iarna, astfel  va putea fi accesibila in orice perioada a anului, nepierzandu-se  din potentialul turistic .