A fost semnat contractul de finantare privind Reabilitarea Ambulatoriului Spitalului Orasenesc

Ambulatoriu Baia de Arama 4

Primaria orasului Baia de Arama a semnat contractual de finantare privind proiectul „Reabilitarea, dezvoltarea si echiparea spitalului Ambulatoriu”.

In data de 15 mai , la Craiova contractul de finantare a fost semnat de catre  doamna Marilena Bogheanu- director al Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia din partea ADR SV Oltenia şi de Dunărinţu Ionel  Rafael- primarul Orasului Baia de Aramă .

Valoarea totala a proiectului este de 3.710.295,00 lei din care 2% vor fi acoperiti din bugetul local.

Ambulatoriul Spitalului Baia de Aramă are integrate mai multe cabinete în specialităţile pentru care există sectii.

Prin proiectul ce are ca obiect „Reabilitarea, dezvoltarea si echiparea spitalului Ambulatoriu, vor fi funcţionale la standarde europene 5 cabinete din următoarele specialităţi: pediatrie, interne, obstretică-ginecologie, chirurgie şi cabinet recuperare medicină fizică şi balneologie.

Cabinetele vor fi dotate cu aparatură medicala noua, mobilier, gresie , faianţa, tâmplărie din PVC şi geamuri termopane, schimbare acoperiş, refecere pereţi interiori şi exteriori şi multe ale îmbunătăţiri. Aceast proiect este de mare importantă pentru întreaga zonă de nord a judeţului Mehedinţi, totalul populaţiei pentru care sunt desfăşurate activităti medicale în acest spital fiind  de aproximativ 40 mii locuitorii, din care 5800 aparţinând oraşului Baia de Aramă, iar restul zonei limitrofe.

Durata de realizare este de 13 luni.