UPDATE- Festivalul National de Folclor „Munte,munte,brad frumos” – Zilele orasului Baia de Aramă 2013

Munte,munte,brad frumos

Munte,munte,brad frumosPrimaria orasului Baia de Arama  va invita   in zilele  10-11 august 2013, sa luati parte la Zilele orasului Baia de Arama, dar  si  la Festivalul National de Folclor “ Munte, munte, brad frumos” , aflat la cea de-a   XV-a editie.

NameSizeHits
Regulamentul Festivalului Munte,munte,brad Frumos 2013224.8 KiB868
Fisa De Inscriere Festival Munte,munte Brad Frumos 2013122.5 KiB622

REGULAMENTUL FESTIVALULUI  NATIONAL  DE  FOLCLOR

,,  MUNTE, MUNTE  BRAD  FRUMOS  ”  EDITIA  a  XV – a    2013

Organizatori :

– Primaria si Consiliul  Local  Baia  de  Arama

– Consiliul  Judetean    Mehedinti

–  Centrul     Cultural     Mehedinti

Festivalul  va  fi  organizat   pe  stadionul  orasului  Baia  de Arama  in perioada  10 – 11.08.2013 iar  preselectia  candidatilor   se  va  face  in  Sala de sport a  Grupului  Scolar  Constantin Brancoveanu  din imediata  invecinare  a  stadionului incepand  cu  ora 10,00 (10.08.2013).

Regulamentul   Festivalului  si  Fisa  de  inscriere  se  afla  postata pe  www.primariabaiadearama.ro

Conditii  de  participare : Vor  fi  selectati 18 concurenti din  randul  participantilor cu  varsta  intre  16  si 35  ani  , ce au  obligatia  de  a  completa   pentru  inscriere   fisa    de  participare  model  anexa  la  prezentul  regulament.

Fisa  va  fi  insotita  de  partiturile repertoriului  de  concurs , ce   vor  fi  trimise  Primariei  Baia de Arama  la  adresa  de  e- mail :     primaria_bda@yahoo.com ,       tel / fax 0252381473 ,

pana  la 05.08.2013  in  mod exceptional  cel  mai tarziu  in data  de 10.08  ora  09.00  la  Presedintele  juriului.

Premiatii  editiilor  anterioare   vor  participa  doar  in  calitate  de  invitat, conform  programului  stabilit  de  organizatori  .

Reguli  pe  perioada  desfasurarii  festivalului

Juriul , orchestra  ,  participanti  la  festival , colaboratorii si  invitatii  vor  beneficia  de  masa  si  cazare  numai  pe  baza  legitimatiilor  eliberate  de  Primaria  orasului  Baia  de Arama .

Pentru  data  de  10.08.2013  vor  beneficia de  masa  si  cazare  juriul,orchestra  ,  concurentii  selectati  pentru  concurs  , colaboratorii  si invitatii.

Pe data  de  11.08.2013 va  fi asigurata  masa   pentru  orchestra, invitati , colaboratori  si concurentii  castigatori  ce  evoluiaza  in Gala   ( cazare  in  mod  exceptional ).

Cazarea  se  va  face   in  internatul  Grupului  Scolar  Baia  de  Arama , separat  fete  de  baieti  .

Vor  fi  respectati  cu  strictete   timpii  si  calendarul  festivalului  , precum  si  regulile de  conduita   morala  ,in caz  contrar   se  vor

aplica  excluderi  din  festival.

Ordinea   de  intrare in  concurs    se  face  conform  calendarului  stabilit   de  juriu .

Evolutia  in  concurs   se  vor    prezenta  de  catre  fiecare  concurent  doua  piese   ( doina  sau  balada  fara  acompaniament   si  o  piesa cu  acompaniament  ).  In  afara  de  piesele    din  concurs  se  vor   prezenta   costumul  si  un  obicei  popular , in  graiul  autentic  de  unde   provine  concurentul

Acompaniamentul  este  asigurat  de  formatia  Danubius  din  Drobeta  Tr. Severin .

Evolutia  in cadrul  Galei  de  premiere  se  va  face in  ordinea  descrescatoare  a  premiilor  , conform  clasamentului  realizat   de  juriu si  public .

Publicul   ce  doreste  sa   voteze   concurentul  preferat  , ridica  de     la  organizatori  taloanele  cu  ajutorul  carora  se alege   concurentul    ce  va  primi   premiul  de  popularitate.

Din  randul  taloanelor  de participare  la  vot  pentru    acordarea  premiului  speial  al  publicului  , prin  tragere  la  sorti  se  va  stabili    persoana  din  public  ce  va  primi  un  premiu de fidelitate  acordat  de  organizatori .

Pe  langa   premiile  acordate   mai  pot  fi  oferite  CD  -uri  ale  unor formatii  , ansambluri  si  interpreti  consacrati .

DIRECTOR  FESTIVAL

Conf. Univ. Dr.              Gabriela  Rusu  Pasarin

JURIUL  :  Presedinte            Anica   Gantu

Membrii  :

– Primar -Ing.      Ionel Rafael   Dunarintu

– Conf. Univ.Dr.  Gabriela  Rusu  Pasarin

– Director –           Emilia  Mihailescu

– Prof. Dr.             Cornel     Boteanu

– Prof.                    Eleodor   Popescu

– Prof.                    Doina  Durdan

Premiile  acordate    sunt  :

MARELE   PREMIU   AL  FESTIVALULUI

PREMIUL   SPECIAL  AL  JURIULUI

PREMIUL    DE  POPULARITATE

PREMIUL  PENTRU  CEL  MAI  AUTENTIC

COSTUM  POPULAR

PREMIUL  DE  FIDELITATE

PREMII  SOLISTI  VOCALI  :

PREMIUL       I

PREMIUL  al -II – lea

PREMIUL  al -III- lea

MENTIUNE

PREMII  SOLISTI  INSTRUMENTISTI :

PREMIUL       I

17.30  –  19.30  Gala  de  Premiere

19.30                 Inchiderea  Festivalului

20.30                 Cina   Festiva

COMERCIANTII  POT DEPUNE CERERILE IN VEDEREA ALOCARII SPATIULUI, LA TEL/FAX 0252381473, sau pe email primaria_bda@yahoo.com.

PROGRAMUL ARTISTIC AL FESTIVALULUI   ACTUALIZAT

Nr. crt               DENUMIREA SAMBATA DUMINICA