Comunicat de presa-„Reabilitare, modernizare, dezvoltare și echipare ambulatoriu, spital Baia de Aramă, județul Mehedinți”

Ambulatoriu-Baia-de-Arama-2

COMUNICAT DE PRESA

Data publicarii: 06.09.2013

Inceperea proiectului

Unitatea Administrativ-Teritorial oras BAIA DE ARAMA,in calitate de beneficiar,anunta inceperea proiectului „Reabilitare, modernizare, dezvoltare și echipare ambulatoriu, spital Baia de Aramă, județul Mehedinți”,finantat prin Programul Operational Regional 2007-2013,

Axa prioritara.3 Imbunatatirea infrastructurii sociale,

Domeniul de interventie3.1 Reabilitarea /modernizarea/ echiparea infrastructurii serviciilor de sanatate.

Programul Operational Regional este implementat la nivel national de «  Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice »,in calitate de Autoritate de Management,iar la nivel regional de » Agenitia pentru Dezvoltare Regionala SV OLTENIA »,organism intermediar al programului ce monitorizeaza implementarea acestui proiect.

Valoarea proiectului  este de 3710295 lei ;

Valoarea eligibila este de 2753504 lei ,din care 2340478,40 lei este finantata de catre Uniunea Europeana.

Obiectivul general al proiectului il constituie imbunatatirea calitatii infrastructurii serviciilor de asistenta medicala si va asigura un acces egal al tuturor cetatenilor din  orasul BAIA DE ARAMA ,precum si a zonelor limitrofe la serviciile de sanatate.

Principalele rezultate obtinute la finalizarea proiectului vizeaza urmataorele aspect:

-reabilitarea ,modernizarea,dezvolatrea si echiparea spitalului ambulatoriu spital BAIA DE ARAMA.

Aceasta reabilitare, modernizare, dezvoltare si echipare spitalului ambulatori va asigura imbunatatirea calitatii serviciilor de asistenta medicala in spitalul ambulatoriu, pentru aproximativ 39872 de locuitori din oras si zonele limitrofe.

-dotarea cu aparatura si echipamente moderne care sa respecte cernitele standardelor Uniuni Europene

Date de contact:

Persoana de contact: DUNARINTU IONEL RAFAEL

Tel:0252/381.473;fax:/ 0252/381.473;email: primaria_bda@yahoo.com

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului Romaniei.

Comunicat Presa (245.7 KiB, 542 downloads)